Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arıcılık kursu: Türkiye’nin birçok bölgesinde hem kazanç elde etmek hem de hobi amaçlı arıcılık faaliyetleri yürütülmektedir. Arıcılık kısa sürede kolaylıkla öğrenilen bir uğraştır. Bazı eğitimlerle bakımını, üretimini, bal alma durumunu, arı kontrolünü, temizliği öğrenildikten sonra keyifli de iştir. Arıcılık; doğaya bağımlı olarak arı üretimi, bal yapımı, polen, arı zehri, propolis gibi ürünleri üretmeyi sağlayan bir hayvancılık faaliyetidir.

Arıcılık faaliyetine az miktarda bir sermaye ile giriş yapılabildiği gibi kısa zamanda da kazanç sağlanır. Arıcılığın bakım maliyetleri de yüksek olmadığı için elde edilen üründen kar oranı da yüksektir. Çok fazla insan iş gücüne ihtiyaç duyulmadığından işçi maliyeti de olmayacaktır.

 

Ürünlerin, raf ömrü uzun olduğu için hem saklamak hem de satışta bekleme süresi konusunda çok sorun yaşanmamaktadır. Özellikle de toprağa ihtiyaç duyulmadığı için toprak sahibi olunmasa da çiftçiler arıcılığı geçim kaynağı olarak tercih etmektedirler. Aktif olarak bir işte çalışıp da arıcılık faaliyetleriyle de uğraşılmaktadır. Çünkü yukarıda bahsedilen kolaylıklar sayesinde arıcılık ek gelir olarak verimli bir geçim kaynağıdır.

Özellikle son senelerde devlet teşvikiyle arıcılık faaliyetleri yeniden tercih edilen bir meslek olmuştur. Bu alanda verilen “Arıcılık Sertifikası” ile devlet tarafından sağlanan birçok imkanlar bulunmaktadır. Bu destekler arıcılık faaliyetine yeni başlayacak olanlara hibe desteği, kredi başvurusu ve arıcının kovanlarını koruyabilmesi için verilen silah önemli desteklerdir.

Arıcılık faaliyetlerini Türkiye’de bir çok kişi bireysel olarak yapmakta olup kendisine yeni bir iş kapısı yaratmaktadır. Özellikle günümüzde iş sıkıntısı yaşanırken küçük bir yatırımla kendinize hem doğayla iç içe olacağınız hem de keyifle çalışacağınız bir iş oluşturmuş oluyorsunuz. Arıları daha da yakından tanıdıkça muhteşem bir iş düzenlerini de görerek size katacakları çok şey olduğunu da anlayacaksınız. Bu hem maddi kazanç olacak hem de keyifli bir iş imkanı olacak!

Arıcılık Kursu

Bünyemizde alacağınız sertifikalarınız;

  • E-devlet üzerinden de sorgulanabilen,
  • Üniversite Onaylı olarak sizlere kargo yoluyla teslim edilmektedir.

Alacağınız arıcılık kursu ve sertifikası sayesinde devlet tarafından edineceğiniz imkanlar ile arıcılıkta önemli bir başarı elde edebilirsiniz.  Hem iş kapısı hem de kazançlı bir hobi olarak arıcılık düşünüyorsanız sertifikanız ile ileriye, bir adım daha atın.

 

Yorum yaz

Your email address will not be published.